З 8 по 10 листопада національна збірна України зіграє на першому етапі «Єврочелендж» в сезоні-2013/14. Пропонуємо до вашої уваги 10 фактів з життя нашої збірної і самого турніру, які важливо знати.
Офіційна прем'єра Назарова
Зрозуміло, що не можна обійти увагою прем'єрний турнір збірної України під керівництвом Андрія Назарова.
У серпні українці спарингувалися з Францією, але то були товариські матчі, а зараз офіційний турнір. Напевно, сьомому тренеру «синьо-жовтих» за шість останніх років не терпиться вперше перемогти на тренерському містку. Так само, як і його асистентам: Костянтину Сімчуку, Сергію Вітеру і Олександру Годинюку.
Фото: hcdonbass.com
«Сокіл» і тимчасове явище
Аналізуючи склад з 25-ти українських збірників, які вирушили до Угорщини, хочеться звернути увагу на відсутність представників колись базового клубу збірної — київського «Сокола». Вперше за роки незалежності! Ось що сказав з цього приводу головний тренер киян та екс-тренер збірної України Сергій Лубнін:
«Гадаю, це тимчасове явище. На даному етапі все закономірно, оскільки наша команда пізно сформувалася і не проходила передсезонну підготовку. Однак у майбутньому, сподіваюся, все зміниться. Наприклад, потенціал воротаря Михайла Балабана дозволяє розраховувати на його повернення в головну команду країни».
Підживлення з МХЛ
З різних причин зараз до збірної України не приїхали Руслан Федотенко, Олексій Понікаровський, Костянтин Касянчук, Віталій Люткевич, Олександр Побєдоносцев, Андрій Міхнов, Олег Тимченко та його тезка Шафаренко. Але це все перевірені бійці, а зараз Андрій Назаров дасть можливість проявити себе молодим гравцям і тим, хто має небагато ігрового часу в клубах.
Якщо не брати до уваги Єгора Морозова (18 років), який останній місяць виступав за «Донбас» у КХЛ, то з Молодіжної хокейної ліги захищати честь збірної України вирушили 6 хокеїстів — Михайло Шевчук (19 років), Данило Скрипець (19), Віктор Захаров (19), Максим Мартишко (19), Євген Нікіфоров (20) і Владислав Шалімов (20).
Олександр Годинюк так прокоментував експериментальний склад на «Єврочелендж»:
«Перш за все, цей турнір є першим «офіційним знайомством«всіх членів і кандидатів у збірну України. Але, як озвучив головний тренер, буде два завдання — хокеїстам зігратися і досягти при цьому кінцевого результату у вигляді перемоги».
Фото: hcdonbass.com
П'ять «росіян» і три дебютанти
Натуралізація гравців в збірну Україхни набуває все більших обертів: до чотирьох вихідців з Росії (Сильницький, Бєлухін, Морозов, Шалімов), які вже приміряли светр збірної України у двох товариських матчах з Францією, приєднався Євген Нікіфоров. До речі, Нікіфоров, як і Шевчук з Мартишком, мають шанс дебютувати за національну збірну.
На черзі 18-й гвардієць?
Хтось мріє про першу гру за збірну своєї країни, а декого чекає ювілей. Захисник Юрій Наваренко зіграв за «синьо-жовтих» 99 матчів у кар'єрі і наступний поєдинок стане для нього ювілейним, 100-м. До Наваренка у символічний клуб гвардійців (100 матчів і більше) збірної України увійшли вже 17 хокеїстів, а більше за всіх одягав светр з тризубом на грудях нападник Василь Бобровников (182 рази).
Зміна влади і безлад
Наш перший суперник в Будапешті — збірна Румунії. Команда, яка 11 разів зустрічалася з українцями і програла всі очні матчі з різницею шайб: 7:87! Наше останнє побачення ще свіже в пам'яті:
14 квітня 2013 р. на ЧС-2013 (дивізіон I, група B) в Донецьку підопічні Олекс.... Шайбу престижу у суперника закинув уродженець Києва Євген Писаренко. Однак побоюватися Писаренка нашим воротарям нині не доведеться — новий головний тренер не викликав його до складу, запросивши до збірної переважно гравців у віці до 21 року.
«У румунському хокеї, точніше у федерації, зараз безлад. У канадського наставника Тома Скіннера завершився п'ятирічний контракт, а новий з ним не продовжили, хоча прогрес був. Зараз у румунському хокеї очікують перевиборів голови федерації, а нова влада запросила на тренерський місток шведа Грега Ліндквіста, який і повіз команду до Будапешту. Чемпіонат Румунії досі не стартував (сподіваюся, в грудні розпочнемо,) і нас рятує міжнародна MOL-ліга, де з угорськими і однією словацькою командами беруть участь два румунських клуби з Брашова і Меркурі-Чук. Саме на базі цих клубів і сформована нині збірна. З гравців, які подають надії, можу назвати захисника Борша Хуба («Чіксереда») і нападника Гліга Роберто («Брашов»)", — розповів Євген Писаренко.
Чи зуміє Румунія вперше в історії відібрати очки у збірної України, дізнаємося 8 листопада.
Фото: hcdonbass.com
Зустріч старих знайомих
У Польщі, нашого другого суперника на «Єврочеллендж», з Україною особливі рахунки. З 27 очних матчів поляки виграли лише три. Напевно,
команда Ігоря Захаркіна захоче поквитатися, в тому числі і за квітневу поразку у Донецьку.
Тоді, нагадаємо, поляки вели в рахунку 2:0, але програли (3:4) і на третій рік залишилися в групі B першого дивізіону. Хто ж переможе в дуелі старих знайомих: Захаркін чи Назаров?
Фото: hcdonbass.com
Угорщина — основний суперник
До збірної Угорщини — особлива увага, оскільки це наш суперник на найближчому ЧС-2014 у Кореї. Відзначаємо, що команду другий сезон тренує канадський фахівець Рік Чорномаз (50 років), що має невеликий досвід виступів у НХЛ у 80-ті. Навіть провів один поєдинок за «Калгарі» у сезоні-88/89, коли «Флеймз» стали володарями Кубка Стенлі. Останні 10 років Чорномаз працював на клубному рівні в Німеччині, а з Угорщиною дебютував в 2013 році на домашньому чемпіонаті світу і провалив його (3-е місце).
У Будапешті угорці не зможуть розраховувати на захисників Віктора Шелега і Тамаша Сілле, які завершили виступи в національній команді. Проте, є і дебютанти. Наприклад, канадський форвард «Мішкольца» Тайлер Меткалф (29 років), який другий сезон проводить в Угорщині і вперше зіграє за збірну!
Історичний ракурс
Перший для збірної України розіграш «Єврочелендж» відбувся саме в Угорщині в 2002 році. Матчі відбувалися в Дунауйвароші і Секешфехерварі – команда Анатолія Богданова з Дмитром Христичем в складі у блискучому стилі розібралася з Угорщиною (5:0), Великою Британією (4:0) і Словенією (5:0). З того складу в нинішній збірній України представлений лише один воротар Вадим Селіверстов.
За рік українці знову брали участь в угорському етапі (Будапешт), але вже в експериментальному складі з шістьма учасниками і двома групами. Тоді ми програли матч за третє місце Словаччині (3:6), пропустивши у фінал Білорусь (переможець турніру) та Угорщину. Це єдиний випадок, коли угорці виявлялися вище нас за підсумками «челленджа», хоча ми з ними так і не зустрілися в тому бліц-турнірі.
Нарешті, у грудні 2007 року, на святкування 80-річчя угорського хокею, збірна України під керівництвом нового коуча Володимира Голубовича вперше в історії програла Угорщині (1:2), але все-таки випередила господарів етапу в турнірній таблиці завдяки перемогам над Японією (7:0) і Польщею (2:0).
Подарунок від «XSPORT»
Нарешті, важливо знати і ще про одну подію у житті «Euro Challenge» — це прямі трансляції на телеканалі «XSPORT». В історії українського телебачення виїзні матчі нашої команди на «Єврочеленджі», який проводиться з 2002 року, показували тільки одного разу, коли Білорусія в турнірі Кубок «Полісся» у фіналі розгромила нашу збірну з рахунком 7:2. Тоді, у грудні 2008 року, Перший національний вів лише одну трансляцію з Гомеля. І все. А зараз ми побачимо відразу три поєдинки з Будапешта, причому в прямому ефірі. При цьому з місця подій буде працювати новинна бригада телеканалу «XSPORT».
bighockey.ua
Ось що хочу сказати з цього приводу...